dnes je 29.3.2024

Input:

Podmínky pro příspěvek na stravování z pohledu zaměstnance

14.2.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

V novém pokynu D-59 k zákonu o daních z příjmů jsou shrnuty podmínky pro příspěvky na stravování či stravenky poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci.

Z pohledu osvobození od daně z příjmů fyzických osob definuje § 6 odst. 9 písm. b) ZDP jako příjem od daně osvobozený na straně zaměstnance hodnotu stravování formou nepeněžního plnění bez stanoveného maximálního limitu. V případě peněžitého příspěvku se však jedná o příjem od daně osvobozený na straně zaměstnance do limitu 70% horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu směnu podle zákoníku práce.

Podmínky pro posouzení příspěvku na stravování (nepeněžního nebo peněžitého) jako daňově uznatelného nákladu na straně zaměstnavatele v dalších souvislostech jsou definovány v § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 zákona.

Pokyn D-59 shrnuje tyto principy:

  • V případě směny delší než 11 hodin lze osvobodit od daně peněžitý příspěvek na stravování maximálně do limitu 70% horní hranice stravného při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu směnu podle zákoníku práce.
  • U pracovníků vykonávajících práci na základě dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti lze posuzovat peněžitý příspěvek na stravování jako příjem od daně osvobozený, pokud mají zaměstnavatelem stanovenou směnu v souladu se zákoníkem práce.
Nahrávám...
Nahrávám...