dnes je 3.10.2022

Input:

Nové podmínky úhrad zdravotního pojištění uprchlíků

1.8.2022, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Stát jej už nebude platit všem.

Na konci června nabyla účinnosti novela zákona lex Ukrajina. Ta mimo jiné stanovuje, že po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany se mění podmínky úhrady veřejného zdravotního pojištění. V praxi to především znamená, že za dospělé mezi 18 a 64 lety již nebude pojištění automaticky hradit stát, nicméně osoby s udělenou dočasnou ochranou i nadále zůstávají účastníky systému veřejného zdravotního pojištění. Své zdravotní pojišťovně tak musí každý samostatně oznámit, jakým způsobem je pojištění v jeho případě hrazeno. Veškeré náležitosti bude možné vyřídit například u VZP či dalších zdravotních pojišťoven osobně na pobočce, ale také pohodlně z domova pomocí on-line formuláře.

Nic se nemění pro děti do 18 let a seniory nad 64 let. Těmto skupinám uprchlíků zdravotní pojištění stát hradí i po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany. „Na ostatní apelujeme, aby oznámili zdravotní pojišťovně, u které jsou registrováni, způsob úhrady svého zdravotního pojištění. Aby lidé měli dostatek informací, spolupracujeme s Ministerstvem zdravotnictví, VZP a ostatními zdravotními pojišťovnami. Změny, které nyní zavádíme, jsou pro uprchlíky další motivací, aby nezůstávali závislí na státní podpoře a aktivně vstupovali na trh práce. Čísla jasně ukazují, že se to daří již nyní a lidé, kteří uprchli před ruskou agresí na Ukrajině, u nás nachází nejen bezpečí, ale i zaměstnání,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami připravují informační kanály, kterými budou uprchlíci i česká společnost informováni o všem, co se k tomuto tématu vztahuje. „Odpovědnost za platbu zdravotního pojištění se po 150 dnech od udělení dočasné ochrany přesouvá ze státu na konkrétního pojištěnce. Je důležité, aby nikomu nevznikal

Nahrávám...
Nahrávám...