dnes je 29.5.2023

Input:

Digitalizační fórum - přidejte se k nám...

20.3.2023, , Zdroj: Digitalizační fórum

... a budeme spolu hledat nové, neprošlapané cesty, návody a rady pro usnadnění digitalizace v malých a středních firmách.

Kdo z vás se ještě nesetkal s digitalizací v jakékoliv podobě? Asi málokdo. Dnes už běžně používáme celou řadu nástrojů v komunikaci, ve vzdělávání, v plánování, v péči o cokoliv i v získávání informací. Zatímco v běžném životě přijímáme tyto nástroje, aplikace a vymoženosti často velmi přirozeně, ze zvědavosti, ze záliby nebo z prosté nutnosti, ve firemní praxi to trochu drhne.

I to byl důvod, proč jsme v loňském roce s celou řadou firemních expertů, autorů různých aplikací a provozovatelů významných digitálních služeb začali přemýšlet o vytvoření určité skupiny zaměřené na firemní digitalizaci. Hned na začátku jsme si řekli, že náš cíl nebude nějaká networkingová skupina, která si bude vzájemně dohazovat klienty a služby, ale spíše něco jako think tank právě v oblasti digitalizace. Všichni máme spoustu zkušeností s našimi klienty a prakticky každý z nás při realizaci svých služeb každodenně naráží na bariéry, nekoncepčnost, strach, chybějící procesy, absenci kvalifikovaných lidí i zklamání u svých klientů právě v souvislosti s digitalizací firemních procesů.

Byli jsme příjemně překvapeni zájmem našich partnerů i ostatních zástupců z různých firem o takové setkávání, a tak jsme s Liborem Vaškem, expertem na účetnictví a mezinárodní účetní standardy, pedagogem, autorem podcastu Pro(fi) účetní a skvělým moderátorem, začali připravovat Digitalizační fórum. Po dlouhých diskuzích jsme zavrhli všechny formální, strukturované a institucionální koncepty a rozhodli se pro neformální setkávání v příjemném prostředí, bez závazků a členství, prostě potkávání se z prostého zájmu o věc.

V této chvíli máme za sebou už druhé setkání. Přiznám se, že po tom prvním jsem zvažoval, zda nebyla chyba vůbec přemýšlet o něčem takovém. Přestože jsme se vzájemně ujistili, že první setkání je vždy trochu oťukávací, odcházel jsem z něj s hlavou jak balón a s pocitem marnosti jako z prohraného zápasu. Zkuste si někdy pozvat do diskuse 10 až 20 silných osobností a významných podnikatelů a hoďte jim do fóra problematické, aktuální téma a dejte si na diskusi 2 hodiny. Škoda mluvit. Ale rozhodl jsem se dát tomu ještě jednu šanci, a tak jsme se sešli, překvapivě stále v slušném počtu a s dalšími účastníky, ke druhému setkání.

Kdo je naše cílová skupina?

Jednoznačně jsme se shodli, že větší firmy a korporace pracují často na svých konkrétních řešeních, mají peníze na vývoj vlastních realizací, na kvalifikované lidi a nákladná řešení v rámci komplexního systémového přístupu. A přestože právě to může být často velká brzda efektivní transformace, to, kde digitalizace nejvíce vázne, je prostředí malých a středních firem. Proto bychom se chtěli zaměřit právě na ně. Pro tyto firmy jsou často nákladná řešení nedostupná, nemají dostatečně kvalifikované lidi na vlastní řešení a digitalizace v podobě jednoduchých, integrovaných řešení u nich může dramaticky změnit efektivitu správy, řízení a rozhodování.

Na jakou digitalizaci se zaměřujeme?

Přestože celá řada z nás se věnuje především digitalizaci v oblasti oběhu dokladů a dokumentů a jejich správy, digitalizaci účetnictví, případně obchodních procesů, Digitalizační fórum chceme směřovat do všech oblastí digitalizace, se kterými se malé a střední firmy potýkají, ať je to správa majetku, komunikace, řízení obchodních vztahů, lidských zdrojů, finance či další oblasti.

Co jsou největší bariéry digitalizace?

Ať už si myslíme cokoliv, a tady je potřeba říct, že se nám podařilo vyjmenovat opravdu desítky důvodů a problémů v digitalizaci firem, hlavní bariérou jsou samotní lidé ve firmách. Dnes existuje celá řada nástrojů, postupů, aplikací – a to relativně velmi levných, bez nutnosti vynakládání vysokých investičních nákladů, se kterými lze digitalizovat velmi rychle a relativně levně. Čeho je nedostatek, jsou lidé, kteří jsou schopni realizovat komplexní projekt zaměřený na proces jako takový. Digitalizace čehokoliv často totiž vyžaduje změnu samotné věci,

Nahrávám...
Nahrávám...