Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Vyšší slevy na děti, jednodušší a přehlednější daně a méně daňových úniků

21.6.2017, Zdroj: Ministerstvo financí

Daňový balíček bude účinný od 1. července.

16. června 2017 se stal platným daňový balíček, který přináší výrazná zjednodušení daňového systému či nová účinnější opatření v boji proti daňovým únikům. Zákony připravené Ministerstvem financí ve spolupráci s Finanční správou tak budou účinné od 1. července 2017.

Daňový balíček navyšuje již pro rok 2017 daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě. Konkrétně je to o 200 Kč měsíčně více na druhé dítě (tj. o 2 400 Kč ročně) a na třetí a každé další dítě o 300 Kč měsíčně více (tj. o 3 600 Kč ročně) než v roce 2016.

Novela také přichází s řadou novinek zjednodušujících daňový systém. Pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají vedle příjmů z podnikání i příjmy ze zaměstnání, významným způsobem rozšiřuje možnost využití institutu tzv. paušální daně. Podnikatelům uplatňujícím výdaje „paušálem“ navíc opětovně vrací možnost uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti nebo slevu na druhého z manželů. 

Další zjednodušení systému přináší zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2 500 Kč ročně) srážkovou daní. Poplatníci již díky tomu nebudou muset podávat daňové přiznání v situaci, kdy získají vedle příjmů od zaměstnavatele současně i jiný typ příjmů ze závislé činnosti, který představuje zanedbatelný příjem (např. za účast ve volební komisi).

Významné zjednodušení, které daňový balíček přináší, se týká možnosti využívání platebních karet. „V dnešní době elektronizace je umožnění úřadům přijímat platby kartou naprostou nezbytností,“ dodává Ivan Pilný. Poplatníci budou mít možnost kartou uhradit své daně, cla a jiné poplatky, pokud se konkrétní úřad rozhodne tento typ placení nabízet. Platební karty mají potenciál zejména v situacích, kdy samotné zaplacení je podmínkou dalšího postupu