dnes je 28.3.2024

Input:

Uplatnění DPH u asistenčních služeb v rámci pojišťovacích činností

14.10.2013, Zdroj: Finanční správaDoba čtení: 3 minuty

Není radno opomíjet judikaturu jako nepodstatnou.

Plátce daně z přidané hodnoty poskytuje pojišťovnám asistenční služby v oblasti pojištění cestovního ruchu, pojištění vozidel a pojištění domácností. Pojišťovna nejprve uzavře pojistnou smlouvu s klientem, na základě které má klient v případě pojistné události nárok na asistenci. Pojišťovna následně uzavře s tímto plátcem smlouvu na poskytování asistenčních služeb.

Poskytované asistenční služby je možno rozdělit do tří skupin:

1) Asistenční služby, u nichž je odměna stanovena dle počtu pojistných událostí („fee per file“).

Nárok na odměnu za vykonání asistenčních služeb zde vzniká až po jejich poskytnutí, přičemž mechanismus stanovení výše úhrady se odvíjí od počtu pojistných událostí.

2) Asistenční služby, u nichž je odměna stanovena ve formě % z předepsaného pojistného nebo dle počtu klientů/věcí („fee per client/car“).

V tomto případě se plátce dopředu zavazuje poskytnout sjednané asistenční služby, pokud v budoucnu dojde k pojistné události, která je pojištěním kryta. Plátce tak nese riziko spojené s poskytnutím asistence v případě pojistné události. Odměna se stanovuje jako % z předepsaného pojistného nebo podle počtu klientů/věcí. Takto stanovená úhrada je vždy poskytnuta dopředu a nijak nezávisí na počtu skutečně pak poskytnutých asistencí. V tomto případě pojištěný kontaktuje asistenční společnost, která sjednané asistenční služby zajistí vlastními prostředky, příp. prostřednictvím externím partnerů (odtahová služba, zdravotnické zařízení atd.). Veškeré náklady včetně nákladů na zajištění externích partnerů nese plátce (asistenční společnost) na svůj vrub.

3) Asistenční služby s částečným rizikem.

Plátce se dopředu zaváže k poskytnutí asistenčních služeb, za což mu náleží odměna hrazená předem bez ohledu na to, jestli a v kolika případech k pojistné události dojde. Tato odměna se ale váže jen k nákladům vynakládaným plátcem na samotnou asistenci, resp. pouze k interním nákladům plátce. Přímé externí náklady spojené s konkrétním pojistným plněním jsou „přefakturovány“ na pojišťovnu. Riziko spojené s poskytnutím sjednaného plnění v případě pojistné události plátce nese pouze částečně.

Lze u těchto poskytovaných služeb uplatnit osvobození podle § 55 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákona o DPH“) či nikoliv?

Odpověď:

Pro posouzení aplikace DPH u asistenčních činností nutno vedle ustanovení § 55 zákona o DPH vycházet i z příslušné judikatury Soudního dvora Evropské unie (dále jen „SDEU“). Dle ustálené judikatury SDEU podstatou poskytování pojištění je, že pojistitel se na základě předchozí úhrady pojistného zavazuje zajistit pojištěnému v případě, že dojde k pokrytému riziku (nejistá budoucí událost), plnění

Nahrávám...
Nahrávám...