dnes je 24.5.2019
Input:

Sněmovna podpořila daňový balíček

2.11.2018, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Sněmovna propustila balíček do druhého čtení a současně zkrátila lhůtu pro projednání na 30 dnů...

Sněmovna propustila do druhého čtení vládní daňový balíček, který mění deset zákonů týkajících se daní. Zavádí mimo jiné zdanění zahřívaného tabáku, v zákoně o daních z příjmů zavádí opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem a snaží se zjednodušit správu daní z hazardních her. V zákoně o dani z přidané hodnoty omezuje České televizi a Českému rozhlasu možnost uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.

Předloha má v elektronické podobě včetně důvodové zprávy a příloh celkem 850 stran. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslancům řekla, že zařazením změn v zákonech do jednoho právního předpisu se pro daňové subjekty zvyšuje přehlednost, protože změny nejsou v samostatných zákonech, ale v jednom právním předpisu.

Zpravodaj k předloze Jiří Dolejš (KSČM) poznamenal, že není jisté, zda se podaří balíček schválit do konce roku. Podle Marka Bendy (ODS) je to naprosto nemyslitelné. Podle Dolejše budou muset poslanci ve druhém čtení upravit účinnost jednotlivých částí předlohy. Vláda ji poslancům předložila v červnu.

Poslanci na návrh Jana Volného (ANO) zkrátili lhůtu pro projednání v rozpočtovém výboru na 30 dnů místo obvyklých 60 dnů. Benda však poukazoval na to, že nejbližší schůze Sněmovny začne až na začátku prosince. Tehdy bude moci přijít na řadu druhé čtení, po něm třetí čtení a poté se bude předlohou zabývat ještě Senát, který ji také může Sněmovně vrátit. Volný odpověděl, že si tyto počty udělal také. Zastává však názor, že čím dřív bude balíček schválený, tím lépe pro daňové poplatníky.

Spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků by podle návrhu měla být aplikována na váhu, se sazbou daně ve stejné výši jako je u tabáku ke kouření. Zdanění zahřívaných tabákových výrobků by se mělo týkat například výrobků iQOS od společnosti Philip Morris, ve kterých se na rozdíl od cigaret tabák jen zahřívá. Podle dřívějšího vyjádření firmy je vládní návrh v souladu s celoevropským trendem.

V případě novely zákona o daních z