Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Kontrolní hlášení plní očekávání

14.6.2017, Zdroj: Finanční správa

Od spuštění odhalilo potenciální únik na dani 21,5 mld. korun.

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček na snídani s novináři zhodnotil efekty kontrolního hlášení rok a pět měsíců po jeho zavedení a odborníci Odboru nepřímých daní na schématech popsali skutečné případy odhalení karuselových podvodů.

Kontrolní hlášení je opatření namířené proti fenoménu karuselových (řetězových) podvodů a uplatňování odpočtů DPH na základě zfalšovaných faktur. Výsledky za rok 2016 jasně ukazují, že kontrolní hlášení funguje. Vzhledem k postupnému zavádění účinných analytických nástrojů a rozvoji metody práce při využívání dat z kontrolních hlášení, je pozitivní dopad kontrolního hlášení na inkaso DPH stále zřetelnější. Inkaso DPH za rok 2016 meziročně vzrostlo o 17,9 mld. korun (o 5,4 %), z toho vlivem kontrolního hlášení nárůst o 11,7 mld. korun, čímž byl překonán plán o téměř 3 mld. korun. Za prvních pět měsíců roku 2017 se inkaso DPH zvýšilo vlivem kontrolního hlášení o téměř 6 mld. korun. Předpokládaný dopad za celý rok 2017 je 8,2 až 9,2 mld. korun.

Kromě lepšího výběru daní dochází díky kontrolnímu hlášení také k narovnání podnikatelského prostředí. Za 15 měsíců od jeho zavedení Finanční správa identifikovala přes 1 900 podvodných řetězců u téměř 9 000 subjektů, z toho aktuálně šetří přes čtyři stovky z nich. Dále identifikovala přes 9