dnes je 23.3.2019
Input:

DPH u nemovitých věcí v odpovědích GFŘ (4. část)

14.11.2016, Zdroj: Verlag Dashöfer

Generální finanční ředitelství obdržel řadu dotazů k osvobození u nemovitých věcí. Jednou z otázek je, kdy je prodej zděděného pozemku ekonomickou činností.

Jednou z řešených situací je, kdy občan zdědí pozemek a rozparceluje ho za účelem prodeje. Zároveň se stal investorem nově budovaných sítí (vody, kanalizace), dále komunikace a veřejného osvětlení, které budou předány městu. Hradí tedy přijatá plnění a financuje je z prodeje pozemku.

Otázkou je, zda je prodej pozemku předmětem daně a prodávající by měl příjmy zahrnovat do obratu pro povinnou registraci.

Pouhý výkon vlastnického práva a příležitostné dodání pozemku nelze považovat za ekonomickou činnost ve smyslu § 5 zákona o DPH. Podle názoru Generálního finančního ředitelství však prodávající uskutečnil i další činnosti než parcelaci a prodej pozemků. Výstavba sítí, chodníků, osvětlení atp. je i činností běžného obchodníka. Prodeje pozemku nepovažuje GFŘ za nahodilé a jednorázové, ale uskutečňované kontinuálně. Proto by měl být prodej považován za ekonomickou činnost a prodejce měl by sledovat obrat pro povinnou registraci.

Obrat z prodeje nemovitých věcí, který není doplňkovou činností