Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

DPH u nemovitých věcí v odpovědích GFŘ (3. část)

7.11.2016, Zdroj: Verlag Dashöfer

Generální finanční ředitelství obdrželo řadu dotazů k osvobození u nemovitých věcí. Některé z nich se týkají o otázky, co je funkčním celkem.

Předcházející část je zde.

Určení funkčního celku má dopady na sazbu daně i osvobození od daně podle § 56 zákona o DPH. Stručně naznačujeme některé závěry.

 

  • Odlišný vlastník stavby a pozemku

Bytový dům byl vystavěn na pozemku jiného vlastníka. Při prodeji hotových bytových jednotek tedy bude jeden vlastník převádět byt a jiný vlastník související pozemky.

Slouží-li pozemek k provozu stavby a plní jeho funkce, popř. je využíván se stavbou, pak s ní tvoří funkční celek. Rozdílné vlastnictví není překážkou.

Funkční celek tvoří kupříkladu pozemek sousedící s rodinným domem, na kterém je garáž využívaná k parkování vlastníkem rodinného domu. Takový pozemek při dodání tvoří funkční celek s rodinným domem.

 

  • Funkční celek v budoucnu

Majitel autodílny chce koupit pozemek souseda, aby ho využíval společně s autodílnou. Ovšem až po koupi. Při posuzování splnění podmínek funkčního celku je nutné sledovat objektivní stav v okamžiku dodání, tj. před dodáním a po dodání