Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

ČR se v Paříži připojila k mezinárodní iniciativě proti daňové optimalizaci

9.6.2017, Zdroj: Ministerstvo financí

Česká republika se stala signatářem smlouvy, jejímž cílem je zlepšit boj proti agresivní daňové optimalizaci zejména velkých nadnárodních společností.

„Velkým daňovým únikům v mezinárodním měřítku můžeme zamezit jedině společnými silami. Pokud se v téhle věci nespojíme s ostatními státy, přijde boj s daňovými úniky na našem území do značné míry vniveč. Proto velmi oceňuji vznik této smlouvy a to, kolik zemí se k ní připojilo,“ vyjádřil spokojenost ministr financí Ivan Pilný. Počet signatářů úmluvy není konečný, další státy se k ní mohou v budoucnu připojit.

Smlouva vznikala od roku 2013 na půdě OECD a skupiny G20 na základě iniciativy ohledně BEPS (Base Erosion and Profit Shifting). V budoucnu má sloužit jako mnohostranný nástroj proti agresivní daňové optimalizaci. „Jde především o daňové plánování využívající mezer a nesrovnalostí v daňových pravidlech států a umělé přesouvání zisků do teritorií s nízkým nebo nulovým daňovým zatížením s následkem minimální nebo žádné zaplacené korporátní