dnes je 29.3.2024

Input:

Chybně uplatněná sleva na dani nebo nepřiznaný příjem může přijít draho

23.11.2016, Zdroj: Finanční správaDoba čtení: 1 minuta

Řešením je podat dodatečné přiznání.

Pokud jste v řádném daňovém přiznání nezdanili všechny příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob nebo jste si chybně uplatnili některé slevy na dani či daňové zvýhodnění, podejte raději urychleně dodatečné daňové přiznání. Pokud své pochybení napravíte ještě před kontrolou finančního úřadu, nebudete platit penále.

Finanční správa při šetřeních na dani z příjmů fyzických osob za poslední rok a půl zjistila chybné uplatnění slev na dani na manželku/manžela, s celkovým doměrkem 14 mil. korun. Nyní se připravuje kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Patří k nim například nezdaněné příjmy z titulu nabytí akcií ze zaměstnaneckých akciových programů, kdy zaměstnanci české dceřiné společnosti obdrží akcie od zahraniční matky bezúplatně či za zvýhodněnou cenu. Za necelý rok se zde doměřená částka vyšplhala na 13 mil. korun.

Další „opomíjenou“ kategorií zdaňování příjmů jsou příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, kdy spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé). Obecně jde o systém Peer-to-peer neboli rovný s rovným, a nebo P2P neboli klient-klient. „Typickými příklady této tzv. sdílené ekonomiky jsou poskytovatelé přepravy prostřednictvím mobilní aplikace

Nahrávám...
Nahrávám...