Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Česko se připojilo k dohodě proti zneužívání převodních cen u nadnárodních společností

19.2.2016, Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí se ve středu 27. ledna 2016 podpisem Mnohostranné dohody o výměně Zpráv podle zemí (v mezinárodním kontextu známých jako Country-by-Country Reporting) připojilo mezi 31 zemí, které si budou automaticky vyměňovat informace sestavované nadnárodními společnostmi, jejichž sdílení je klíčové pro hodnocení převodních cen. K podpisu došlo během zasedání Výboru pro fiskální záležitosti OECD v Paříži.

Automatická výměna Zpráv podle zemí zvýší transparentnost transakcí nadnárodních společností a bude jedním z důležitých informačních pramenů Finanční správy pro rizikovou analýzu transferových cen těchto firem.

„Stejně jako v boji s úniky na DPH je těsná mezinárodní spolupráce nezbytná i pro efektivní boj s úniky na daních z příjmů. Tato mnohostranná dohoda nám pomůže eliminovat praxi, kdy si spřízněné subjekty ve vzájemných transakcích upravují ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění“, uvedl ministr financí Andrej Babiš s tím, že proti vyvádění zisků do daňových rájů bude Finanční správa bojovat i prostřednictvím pokračující kontrolní akce na národní úrovni, která již přinesla zjištění v podobě doměření